Nástroje, bez kterých by to nešlo
Zubák, oškrlík, dvojzubec a pemrlice. Skupina slov může laikovi připomínat podivný druh hmyzu či zapomenutou rostlinu, každý, kdo však alespoň jednou navštívil kamenickou dílnu, se s výrazy setkal pravděpodobně právě tam. Pro člověka, který do kamenictví není zasvěcený, můžou sice názvy nástrojů působit poněkud exoticky, pokud ale budete pokračovat ve čtení, zjistíte, že na takové pemrlici toho zas tak moc exotického není.
Kameníci své nástroje většinou volí podle tvrdosti kamene a podle účelů, ke kterému je chtějí využít. Kromě poměrně obyčejných pravítek, kružidel nebo speciálních pilek přímo na kámen (i když se kámen ve skutečnosti neřeže, ale obrušuje, pokud se nejedná o měkký kámen a kameník nevlastní diamantovou pilku), tak využívají i v úvodu zmíněné nástroje.
K hrubému opracování kamene se využívá například takzvaná plošina, která je zvláštním typem kladiva, které má na každém konci ostří, pomocí kterého se vyrovnávají nerovnosti na velkých plochách kamene.
Po prvotním opracování může kameník sáhnout po dříve zmíněné pemrlici, která je také typem kladiva. Pracovní plochy tohoto kamenického nástroje jsou opatřené drobnými hroty a vypadá podobně jako palička na klepání masa. Řemeslník ji využívá v případě, že chce, aby byly rovné plochy hrubě zrnité. S podobným účelem ale pro měkčí materiály, například pískovec, se používá i takzvaný zrnovák.
V případě, že chce kameník začít vytvářet na kameni profily, do ruky bere nejprve zubák, typ dláta s různou šířkou i ostřím, a poté lemovadlo, kterým vyhlazuje rýhy provedené zubákem. I lemovadlo je typ dláta a jeho podoba se může různit podle tvrdosti kamene, k jehož opracování se užívá.
Své dílo kameník většinou zakončuje prací s dvojzubcem a oškrlíkem, které využívá k dopracování kamene a vyhlazení kamenných ploch.
Paleta kamenických nástrojů je však samozřejmě mnohem širší, pokud se chystáte využít naše služby, rádi vás s potřebnými nástroji seznámíme.
Satrughna – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4792915
No author, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1481315